otrdiena, 2012. gada 7. februāris

Katlakalna folkloras kopa pošas uz Starptautisko Masku tradīciju festivālu

XIII Starptautiskais Masku tradīciju festivāls
2012. gada 11. – 12. februāris
Tukums, Milzkalne

Klāt Metenis, klāt arī pārvērtību, paradoksu, parodiju, smieklu, trakulību – MASKU laiks! Cilvēks, dzīvnieks, augs, priekšmets, pārdabiska būtne – viss saplūst vienā masku pasaulē. Neviens nav pats, nav arī pilnīgi cits. Maskojoties mēs atbrīvojamies no savām „čaumalām”, izjūtam vienotību ar citiem cilvēkiem un visu pasauli.

Lai nodrošinātu pastāvīgu un sistemātisku maskošanās prasmju pārmantošanu un attīstību mūsdienās, ik gadus tiek rīkots Starptautisks masku tradīciju festivāls. Šogad festivāls norisināsies Milzkalnē un Tukumā ar sekojošu programmu:


Sestdiena, 11.februāris
11.00 Konferences darba atklāšana Tukuma Kultūras namā
11.00 Masku gatavošanas meistardarbnīca Tukuma Kultūras namā
14.00 Lielais masku gājiens Tukumā: laukums pie Kultūras nama – Brīvības laukums
17.00 Masku saiets un grupu izrādīšanās Milzkalnes Tautas namā
21.00 Danču vakars Milzkalnes Tautas namā
21.30 Individuālo masku skate Milzkalnes Tautas namā
Svētdiena, 12.februāris
  9.00   Konferences noslēgums Milzkalnes Tautas namā
10.00   Masku gājieni Engures un Tukuma novadu pagastu lauku sētās
            Slampes Spriguļos un Legzdiņos, Smārdes Kurciņos
13.00   Festivāla noslēgums un Meteņdienas svinēšana Milzkalnā

Festivālā piedalīsies 16 masku grupas no vairākiem Latvijas novadiem, un tās demonstrēs dažādas maskošanās tradīcijas. Būs sastopami: budēļi, čigāni, čapuki, kaitys, ķekatas, ķekatnieki no Sāmsalas, vecīši un citas masku grupas no Tārgales, Remtes, Brocēniem, Vecsaules, Rīgas, Vidrižiem, Katlakalna, Mālpils, Dagdas, Andrupenes, Līvāniem un Milzkalnes.

Lietuvu pārstāvēs Mažeiķu Užgavēņa (Meteņa) masku grupa no folkloras kopas „Alksna”. Šajā grupā ietilpst tādas maskas, kā Kaņepe, Speķis, Dzērve, Nāve, Āzis, Čigāni, Žīdi, Ubagi, Žandarms un citas. Leišu muzikanti spēlē tradicionālos instrumentus ermoņiku, bandoniju, vijoli, basi un bungas.

Festivāla programmā paredzēti masku gājieni ar īstiem rituāliem un norisēm lauku sētās, improvizētas masku izrādes Milzkalnes Kultūras namā Šlokenbekas muižā, lielais masku gājiens Tukumā, Meteņa dzīšana un festivāla noslēguma rituāls Milzkalnā. Īpaši atraktīva un aizraujoša būs individuālo masku izrādīšanās, kur tradicionālās maskas rādīs savu darboties spēju mūsdienu mūzikas pavadījumā. Seminārā par masku tradīcijām, kas notiks Tukuma Kultūras namā, piedalīsies masku pētnieki Arūns Vaicekausks (Lietuva), Terī Gunnels (Īslande), Aīda Rancāne (Latvija). Interesanta un izziņas bagāta solās būt masku meistarklase, kurā dažādu novadu grupas stāstīs par savām tradīcijām un demonstrēs masku gatavošanu. Turpat skatāma arī masku foto izstāde.

Latvijā ir ļoti interesantas, daudzveidīgas, spilgtas un aizraujošas maskas un ar tām saistītās izdarības. Kā daudz kas cits, arī šīs vērtības nav līdz galam izzinātas un godā celtas. Festivāla divās dienās iespējams daudz ko uzzināt jaunu un sajust maskošanās maģijas noslēpumu. Izmantosim izdevību un ļausimies masku burvībai!

Festivālu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē Latvijas Folkloras biedrība, biedrība „MilzuKalns”, Engures un Tukuma novada pašvaldības.

Informācija –

Jelena Jekimova tālr. 28363035 e-pasts mailto:maskas2009@inbox.lv
Andris Kapusts tālr. 26063277; e-pasts andr27@ml.lv
Ilze Vekšina, Milzkalnes Tautas nama vadītāja, tālr. 28301020, ilze_ja@inbox.lv
Līga Cvetkova, biedrības „MilzuKalns” vadītāja,26076494, liga.cvetkova@inbox.lv
Rudīte Poča, tālr. 29178921, ruditepoca@inbox.lv

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru