ceturtdiena, 2013. gada 14. novembris

No idejas līdz savam tautastērpam un Andreja dienas svinēšana

Ceļš pie sava tautastērpa patiesi katram ir savs un citāds. Un katram tas citādi sācies. Vienam kādā tālā skapja stūrī glabājas vecāku vai vecvecāku mantots tērps vai varbūt tikai grezni izdarināts krekls vai smalki austi brunči vai vīru goda svārki. Un tad ir pārdomas, ko ar to darīt un kādām jābūt pārējām tērpa detaļām. Un kā pie tādām tikt. Cits jau nopietni sācis domāt par sava tērpa iegādi vai darināšanu. Un ko tad darīt tālāk – kuŗu novadu izvēlēties – vai to, kuŗā dzīvo pats vai kuŗā ieprecējies, vai skatīties tai virzienā, no kurienes nāk kāds no vecākiem... Vai darināt pašam vai atrast prasmīgus meistarus. Kā zināt, kuŗam padomam vai ieteikumam, un kuŗam meistaram uzticēties. Un tad, kad tērps jau ir – kā to pareizi nēsāt? Kādos godos vilkt? Vai tautastērps un goda tērps ir viens un tas pats?
Tie ir tikai daži no daudzajiem jautājumiem, kuŗi reizumis pavīd. Nav noslēpums, ka daudzi arvien nopietnāk domā gan par tradicionālo gadskārtu svētku un ģimeņu godu svētīšanu, gan arī paši par savu tautastērpu. Bet ja nu pietrūkst zināšanu? Vai prasmju? Kur un kā tādas gūt? Ar ko sākt? Un kā turpināt?

Daudzus ar tautastērpu darināšanu un nēsāšanu saistītos jautājumus varēsim paritināt Katlakalna Tautas nama Dzīvesziņas dienas seminārā No idejas līdz savam tautastērpam 30.novembrī. Dienas izzinošo daļu aicinātas vadīt zinīgas lektores un pētnieces no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Par seno tērpu stāstīs arheoloģe, muzeja Arheoloģijas departamenta pētniece un restauratore Irita Žeiere, savukārt par etnogrāfisko tērpu – etnogrāfe, Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Ilze Ziņģīte. Interesenti aicināti ņemt līdzi savus tērpus vai to detaļas.

Semināra otrajā daļā – tikšanās ar TV redaktori, savulaik raidījuma “Klēts” vadītāju, kā arī citu tradicionālajai kultūrai veltītu pārraižu un TV filmu, tai skaitā video filmas “Tautastērpa stāsts”, veidotāju Ievu Freinbergu un baltu filologu, baltu tradicionālās kultūras pētnieku Austri Grasi – klausīsimies gan viņu pašu, gan filmā sastapto ļaužu tautastērpu stāstus.

Dzīvesziņas dienu noslēgsim ar Andreja dienas svētīšanu - “Mīļo Andrej, paklausies...” - Andreja laika dziesmas, danči un stāsti kopā ar Katlakalna folkloras kopu “Rāmupe” un draugiem no Rīgas folkloras kopām "Grodi" un "Garataka".

Interesentus lūdzam pieteikties pa tālruni 6793 8960 vai e-pastā aija.vitmane@kekava.lv

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru