sestdiena, 2015. gada 14. marts

Svētīsim Lielo dienu

21.martā no sešiem rītā LIELĀS DIENAS svētīšana ĶEGUMĀ - 

kursim Lielās dienas rīta guni, gaidīsim saullēktu un dziesmās daudzināsim Sauli un jaunu dienu, caur zīda lakatiem lūkosim ieraudzīt pašu Laimu, iepērsim viens otru ar dzīvības rīkstēm, mazgāsim mutes pret sauli tekošā ūdenī, modināsim mazos putnus, aizsiesim raganām rīklītes un dzīsim lielos putnus mežā, rotāsim un iesvētīsim šūpoles, ziedosim olas un izšūposimies no sirds, iesim rotaļās, ripināsim olas, baudīsim krāsotu olu kaujas un mielosimies ar olām un citiem groziņā līdz paņemtajiem kārumiem.

Svētīsim pirmo pavasara rītu un skanīgās Lielās dienas dziesmas un rotaļas izdziedāsim un izrotāsim kopā - Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE, Tomes folkloras kopa GRAUDI, Ķeguma brīvie danču muzikanti un Ķeguma un tuvējās apkārtnes ļaudis.

Nākdami uz svētkiem ņemsim līdzi pūpolu un plaucētu bērzu zarus, zīda lakatus, kārklu viciņas, svilpauniekus un stabulītes, sarkanus un baltus dzīparus, rakstītas jostas, celaines un pīnes šūpoļu rotāšanai, dzērvenes, krāsotas olas (atceramies arī par sāli) un apaļus rausīšus kā saulītes :)

Ģērbsimies silti, etniski un ērti - sievām un meitām tautiski brunči, silti lakati un balti apsietas galvas ir īsti atbilstošs Lielās dienas rīta apģērbs.

Lielās dienas iesvētīšanu rīko Ķeguma Tautas nama ļaudis.

><><><><><><><><

Lielā diena Rīgā svētdien, 22. martā,

6.00 – 8.00 Arkādijas parkā - Lielās dienas saullēkta sagaidīšana un sveikšana ar Saules dziesmām, pēršanās ar pūpolu zariem, putnu dzīšana un citi tradicionālie rituāli auglībai, veselībai un skaistumam.

12.00 – 16.00 Līvu laukumā - Lielās dienas svinēšana - Šūpoļu pušķošana un šūpošanās, Lieldienu dziesmas un apdziedāšanās, olu krāsošana, sišanās, ripināšana, rotaļas un sadancošana.


Lielo dienu Rīgā rīko Latvijas folkloras biedrība ar Rīgas domes atbalstu.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru