svētdiena, 2017. gada 17. decembris

Ziemas vidus laiks

Lai arī ziemas vēji nav visur Latvijā satinuši sniegotas vērpetes un izklājuši baltās, biezās un pūkainās sniega segas ieslēpdami mūsu rudzu druvas un bišu stropus sargājošā siltumā, un ne tikai mūsu zosis, tītari un vistas, bet arī kumeliņi, un arīdzan mēs paši, vietumis reizēm vēl brienam pa dubļiem, tomēr ziemas vidus ir jau gluži klāt. Dienas gaisma sarukusi tik dažu stundu garumā vien un arvien vairāk runājam, domājam un piesaucam sauli, gaismu, jaunu piedzimšanu, atgriešanos. Tajos īsajos dienas gaismas brīžos mēs gribam saules spozmi un sniega mirdzumu, nevis pelēkos mākoņus. Saule pati savos rieta un lēkta ceļos aizritinājusies tik tālu Dienvidos, cik vien spējusi un gluži zems ir tas debesu juma loks, ko viņa nu spēj veikt. Dziesmā dzied - 

Gar zemīti saule tek ... 

trešdiena, 2017. gada 6. decembris

Ziemas saulgrieži cilvēkam un dabai

Šogad visu decembri Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ar īpašu pasākumu ciklu “Ziemas saulgriežu ceļš” palīdzēs ikkatram sagatavoties Ziemassvētkiem. Sestdienā, 9.decembrī plkst. 14.00, apmeklētāji aicināti izbaudīt Ziemassvētku gaidīšanas laiku tautiskā garā. 

LU Botāniskā dārza Palmu mājā, (Kandavas ielā 2) notiks latviešu folkloras pētnieces Guntas Saules lekcija par ziemas saulgriežiem latviešu folklorā "Ziemas saulgrieži cilvēkam un dabai". Lekcijas apmeklētāji izzinās ziemas saulgriežu būtību, to izcelsmi, nozīmi cilvēka dzīvē, kā arī iepazīs šo gaismas gaidīšanas svētku tradīcijas. Lekciju papildinās Katlakalna folkloras kopas RĀMUPE un draugu dziedātās ziemas vidus laika dziesmas.

otrdiena, 2017. gada 21. novembris

Bluķa vakars Katlakalnā

Svētdien, 2017.gada 3.decembrī no plkst. 16.00 Bluķa vakars un Egles iedegšana Katlakalnā

VILKSIM SVĒTKUS KALNIŅĀ kopā ar Katlakalna folkloras kopu RĀMUPE

Nāc kopā ar mums vai sagaidi mūs savā sētā un pievienojies!

Bluķa ceļš: Katlakalna Tautas nams – Pļavniekkalna iela – Naudītes iela – Asteru iela - Krizantēmu iela – Bērzu iela - Pļavniekkalna iela – Tautas nams

Bluķa Ugunskurs pie Katlakalna Tautas nama, laba vēlējumi, egles iedegšana, dziesmas, danči un rotaļas, zirņi, pīrādziņi, karsta tēja.

Uz svētkiem nākot, ņem līdzi cienastu groziņā, lāpu vai dzīvās gaismas lukturi, ziedojumu ugunij!

Nodrošināsim sev, saviem tuviniekiem, savai mājai, novadam un Latvijai nākamajā Saules gadā labu veselību, aizsardzību un izdošanos darbos!

pirmdiena, 2017. gada 6. novembris

Valsts svētku koncerts

Arī Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE piedalīsies Valsts svētku koncertā Katlakalna Tautas namā 2017.gada 16.novembrī plkst. 20.00

otrdiena, 2017. gada 31. oktobris

Rāmupe dosies rudens dziesmu ceļojumā

Dievaiņu laikā Rucavā un Sventājā viesosies Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE (vadītājs Andris Kapusts). 2017.gada 4.novembrī plkst. 16.00 Sventājas publiskajā bibliotēkā notiks improvizēts Veļu vakara uzvedums. Savukārt Rucavas Tradīciju mājā sestdienas vakarā kopā ar mājas saimnieci Sandru Aigari un Rucavas sievām iezīmēsim Veļu laika beigas un svinēsim kopīgu satikšanās prieku.

piektdiena, 2017. gada 20. oktobris

Veļu vakars Plūdoņa Lejeniekos

Piektdien, 2017.gada 27.oktobrī plkst. 19.00 Ceraukstes folkloras kopa Laukam pāri mielos veļus Lejeniekos, Viļa Plūdoņa mājā-muzejā. Katlakalna Rāmupes ļaudis un mūsu domubiedri kuplināsim šo skaisto un svēto notikumu ar savu pieredzi - stāstiem, rotaļām, dziesmām. Aicināts pulkā jebkurš interesents.


trešdiena, 2017. gada 4. oktobris

Veļu vakars - uguns un ziedu ceļš Daugavā

2017.gada 19.oktobrī plkst. 19.00 Katlakalnā, Atpūtas vietā Nēģīši Daugavmalā notiks VEĻU VAKARS – uguns un ziedu ceļš Daugavā, uz kuru aicina Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE. Veļu laika dziesmās, rotaļās un stāstos pieminēsim savus aizgājušos tuviniekus, savus tautas dižgarus, stiprināsim savus dzīvības spēkus. Laidīsim Daugavā ziedu laivu.

Kopīgai labnoskaņai un veltījumam veļiem ņemsim līdzi vaska svecītes, ziedus, mazliet ēdienu un citas dabas veltes laivas sapošanai un nelielu cienastu pašu kopīgam mielastam.

otrdiena, 2017. gada 26. septembris

Aizskanējuši šīgada RUDENĀJI

Katlakalna IV Starptautiskais folkloras festivāls ar daudzveidīgu svētku programmu – ar rituāliem, koncertiem, tirdziņu un meistardarbnīcām, ar dzīrēm – dančiem un dziedāšanu pārskanējuši Katlakalnu un ieskandējuši arī Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Ar jaukiem viesiem un pārsteigumu pilniem tikšanās mirkļiem bagāts ir bijis šīrudens festivāls.

piektdiena, 2017. gada 15. septembris

Tuvojas RUDENĀJI-2017

2017.gadā no 22.-24.septembrim norisināsies Katlakalna IV Starptautiskais folkloras festivāls RUDENĀJI-2017. RUDENĀJI ir festivāls, kas veltīts rudens laika tautas tradīcijām, to apzināšanai, iepazīšanai un popularizēšanai. Rudenāji Katlakalnā notiek katru gadu, bet starptautisks festivāls ar šādu nosaukumu te sabrauc katru otro gadu septembra nogalē. Festivālā dažāda rakstura folkloras kopas no visiem Latvijas lielnovadiem rāda savas vietējās tradīcijas un savu pieredzi rudens svinēšanā. Festivālos piedalās tradīcijas kopēji no kaimiņzemēm Igaunijas un Lietuvas, kā arī tradicionālās folkloras un etnogrāfiskās kopas un tradīcijas praktiķi no citām valstīm. Viesu pulkā līdz šim bijuši arī Baltkrievijas, Krievijas, Somijas un Norvēģijas pārstāvji

otrdiena, 2017. gada 29. augusts

Šīgada ma-DARA, Uguns ma-DARA izskanējusi

ma-DARA uzplaukst, izzied un izsmaržo;
UGUNS ma-DARA. Saules un Lietus ma-DARA.

Saulē izvērsusies teju visā Ziemupes jūrmalas plašumā – caur dziesmām, rotām, augu smaržām, tāsīm, sudrabu, vara un akmeņu svaru.

Lietū iemirkusī – visus kopā sasaukusī, sasaistījusī, veldzētā, saistītā, savienotā.

Kā vienā stropā. Vienā saimē, kopā. Ma-DARAS saimē.

otrdiena, 2017. gada 22. augusts

Ar dziesmām un Uguni – atpūtas pasākumā “ma-DARA” ciemosies RĀMUPE

Tuvojas RĀMUPES ikgadējā Ma-DARAS tūre. Arī šogad dosimies svinēt vasaras noslēgumu Ziemupē, kopā ar labiem draugiem, domubiedriem, mīļiem un sirsnīgiem, un darbīgiem cilvēkiem. Ziemupes krasta uzturētājiem, sargātājiem un kopējiem. Mūs vilina arī plašie Baltijas jūras krasti un saulriets jūrā.

Šīgada dalība Ma-DARĀ RĀMUPEI būs jau piektā. Un Ma-DARA pati notiek jau sesto gadu. Šogad – svētkus vadīsim UGUNS zīmē. Arī tālab, ka šai reizē ma-DARA sakrīt ar Senās uguns nakts norisēm.... Degošās ugunis droši vien varēs vērot visā jūras piekrastē... Un katrs taču grib piedzīvot kaut ko tādu.

Un, lūk, ko par ma-DARU stāsta tās rīkotāji:
 
Jau sesto gadu Ziemupes jūrmalā augusta izskaņā - šogad 26. un 27. augustā – divu dienu garumā norisināsies mūsu sakņu, piederības, ģimeniskuma un kopā būšanas svētki - atpūtas pasākums „ma-DARA”. Šogad ar vadmotīvu – Uguns. Mūsu pamatmērķis ir ne tikai celt godā mūsu saknes - tautasdziesmu, tautastērpu, bet arī to, kas caur šo viedo skatījumu tiek radīts šodien. Pasākumā savijas vārda, dziesmas un skaņas spēks, ko papildina radošās darbnīcas, kopīga Saules pavadīšana un Uguns iedegšana.

piektdiena, 2017. gada 18. augusts

Dziesmas, akmeņi un stāsti Baltinavas ceļā

Izritinās baltipelēkie ceļi mūsu priekšā – cauri Vidzemes pakalniem un Latgales ārēm, pāri upju upēm un strautiņiem nelieliem, pāri pakalniem un mežiem cauri. Ceļš uz ikgadējo Katlakalna folkloras kopas RĀMUPE un draugu Vasaras skolu sācies un notiek.

Esam iemīļojuši Ziemeļlatgali. Jau gadu no gaa itin bieži dodamies turpu. Šai reizē mūsu galamērķis Baltinava – pats mazākais Latvijas novads, bet viens no patriotiskākajiem, kas izsenis pazīstams ar atgādinājumu – Te, kur tu esi dzimis, ir CENTRS. Tava sēta, tava Baltinava, tad tik tālāk ir Tava Latgale, Latvija, pasaule un Kosmoss... Centrs un svarīgā vieta vispirms jāierauga savā pagalmā, pagastā un dzimtajā novadā. Tad tu arī visu Latgali un Latviju spēsi novērtēt.

RĀMUPE sāk jaunu sezonu!!!





Katlakalna Tautas namā ceturtdien, 2017.gada 7.septembrī plkst. 19.00 sezonu uzsāk Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE (vadītājs Andris Kapusts)

Aicinām pievienoties ikvienu folkloras interesentu -

– apgūsim dažādu Latvijas novadu tradicionālo folkloru – dziesmas, dejas, mūzikas instrumentu spēli,
- svinēsim gadskārtu svētkus,
- izzināsim tradīcijas, kopsim folkloru un tautas dzīvesziņu.

piektdiena, 2017. gada 14. jūlijs

Vasaras Dziedāšanas skola Baltinavā

Laikā no 4.-6.augustam Baltinavas novadā norisināsies ikgadēja folkloras kopas Rāmupe rīkotā Vasaras Dziedāšanas skola. Kā ik gadu, tā ir atvērta arī citiem tradicionālās kultūras, etnogrāfiskās dziedāšanas, mitoloģjas, latviskās dzīvesziņas un novadpētniecības interesentiem.

2017.gada Vasaras skolas Cilvēki – rīkotāji, uzņēmēji, vadātāji, ... - Baltinavas etnogrāfiskais ansamblis, Sandis Laime, Ivars Logins, Aīda Rancāne, Andris Kapusts, ... Gunta Saule :) un katrs Vasaras skolas dalībnieks Pats.

Vilnas dzijas krāsošanas darbnīca. Paveiktais, iegūtais, prieks


Divarpus dienu garumā Dūdumu sēta Katlakalna Krogsilā bija pārvērtusies teju vai par kādu alķīmisku laboratoriju. Gluži uz viduslaikiem nebijām pārcēlušies un tomēr tas, kas te notika ir alķīmiķa vārdam tuvu... Tika kurināti uguņi, kūpēja katli, tika mērcēti un karsēti augi – ziedi, lapas un saknes, tika jauktas un šķīdinātas dažādas  vielas, kuru nosaukumi kopš skolas laiku ķīmijas stundām gandrīz nebija lietoti un runāti. Alauns, varš, dzelzs, alvas sāls, vīnakmens, zilumzāles, sārms. No rokas rokā tika padotas un mazgātas un skalotas dzijas šketeres.

sestdiena, 2017. gada 1. jūlijs

Liepu mēneša atskārsmes. Pērkona diena


Caur līgotnēm un Jāņugunīm izbridis, Laiks ieplūst vasaras pilnbriedā. Briest rudzi griezes “briest-briest-briest” dziesmā klausīdamies, briest auzu skariņas un miežu vārpotnes. Stiprumā aug griķu, linu, zirņu un pupu lauki. Ziedēšanas prieku pārņem zaļošanas un sēklu gatavināšanas prieks.

Saules-Mēness laikskaites sistēmā 2017.gadā 26.jūnijā sākās Liepu mēnesis – vasaras laika ražas mēnesis un tas jo spraigi norit ne tikai vasaras pērkona negaisu, vēju un mākoņu vālu zīmēs, bet arī siena laika darbu, lauku un dobju ravēšanas, un, protams, arī pirmo ražas svētku gaidīšanas gaisotnē. Un tvīksmainā liepu ziedu, aveņu un melleņu smaržā arīdzan.

svētdiena, 2017. gada 25. jūnijs

Darbnīca Vilnas dzijas krāsošana ar augiem

Krogsilā, lauku sētā DŪDUMI-1 (Rīgas-Bauskas šosejas 12.km) no 7.– 9.jūlijam Ciklā Seno amatu prasmes meistares Anetes Karlsones vadībā norisināsies darbnīca VILNAS KRĀSOŠANA AR AUGIEM.
Līdzfinansējums dalībniekiem - 12,- eiro (samaksā iekļauta ēdināšana, iespējamā nakšņošana darbnīcu vietā, savās teltīs, darbnīcu vietas un materiālais nodrošinājums).
Pieteikšanās (obligāta) – līdz 3.jūlijam pa tālruni 28846708 vai e-pastā saulegunta@gmail.com (Gunta).
Darbnīcas norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

trešdiena, 2017. gada 14. jūnijs

Jāņu laiks RĀMUPĒ

Ziedu mēnesis Rāmupē izvēršas aktīvas darbības bagāts. Jau esam saā sētā, Sauliešu pilskalnā aizvadījuši jau Jāņu ielīgošanas meistardarbnīcu, kad kopā ar Katlakalna ģimeņu folkloras kopu LIZDA dalījāmies savās Jāņu svētīšanas pieredzēs.

Bet vēl dažādos sastāvos paredzēta līdzdalība Ielīgošanas norisēs Rīgas Bastejkalnā kopā ar Rīgas un citām novadu folkloras kopām 16.jūnijā, Pirts svētkos sestdien, 17.jūnijā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, kaimiņnovada ļaužu, salaspiliešu rīkotos Vasaras saulgriežu svētkos Daugavas muzejā 20.jūnijā un 21.jūnijā Vasaras Saulgrieži Jūrkalnē.

Tā nu līgošanas un negulēšanas laiks iesācies!

otrdiena, 2017. gada 30. maijs

Jāņu ielīgošanas meistardarbnīca


Ceturtdien, 8.jūnijā no plkst. 19.00 Sauliešu pilskalnā Katlakalnā notiks Jāņu ielīgošanas meistardarbnīca, kurā visi laipni aicināti apgūt Jāņu laika gaidīšanas un svinēšanas mākslas un gudrības kopā ar Katlakalna folkloras kopu RĀMUPE, ģimeņu folkloras kopu LIZDA un citiem Katlakalna Tautas nama ļaudīm. 

pirmdiena, 2017. gada 29. maijs

Garatakas pieclapītī

Vēl tik divas nedēļas bija pagājušas kopš Rīgas folkloras kopas GRODI 30-gades svētkiem, kuros svētku liecinieki varēja ļauties Vasarassvētku rituālu vērošanai un svinēšanai, kad savos svētkos aicināja Rīgas ģimeņu folkloras studija Garataka, kas lielā mērā no Grodiem izaugusi, arī Grodu piemēra un pieredzes skolota un iedvesmota. Arī Garataka Grodus tura par saviem Skolotājiem. Un ir mazliet kā Grodu turpinājums un atkārtojums, un tai pat laikā kas pilnīgi jauns, svaigs un pilnestīgs. Grodos ir triju ģimeņu dalībnieki, Garatakā darbojas deviņas ģimenes un viņi visi kopā ir teju trejdeviņi.

ceturtdiena, 2017. gada 18. maijs

RĀMUPE domā par GARATAKA

Šī gada 28. maijā plkst. 16.00 K.K. fon Stricka villā, Aristida Briāna ielā 9, notiks Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” ģimeņu folkloras studijas “Garataka” diska “Laukā” prezentācijas un 5 gadu jubilejas koncerts.


Koncerts tematiski veltīts studijas darbības atskatam, šoreiz lielāku uzmanību vēršot vietām, kur studija bijusi muzikālos un tradīciju izpētes ceļojumos, rīkojot nometnes (Ziemeļlatgalē, Alsungā, Igaunijas Setu zemē, u.c.), piedaloties festivālos un cita veida pasākumos, piemēram, rudzu talkas rekonstrukcijā Lietuvā, Zarasai, un Aucē. Koncertā paredzēts stāstīt par vietām, kur folkloras kopa bijusi, tradīcijām, kādas dalībnieki iemācījušies un, protams, atskaņot mūziku, kuru viņi atveduši sev līdzi uz Rīgu.

svētdiena, 2017. gada 14. maijs

Bērziņš auga trim lapām ...


Vasarassvētku pilnmēness nosvinēts. Sauliešu pilskalnā ar košu dziedāšanu un dejošanu dūdu skaņās, ar pantāga cepšanu ugunskurā, ar citām sadraudzīgām izdarībām jaukā savējo un ciemiņu pulkā. Mācījāmies un stāstījām par savu Vasarassvētku svinēšanas pieredzi un guvām atkal vienu tādu pieredzes vakaru savam zināšanu krājumam klāt.

ceturtdiena, 2017. gada 27. aprīlis

Vasarassvētku meistardarbnīca Katlakalnā

2017.gada 11.maijā plkst. 18.30 Sauliešu pilskalnā Katlakalnā, tieši šīgada Vasarassvētku dienas vakarā, notiks Vasarassvētku meistardarbnīca, uz kuru kopīgi izzināt un apzināt Vasarassvētku svētīšanas tautas tradīcijas aicina Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE un Katlakalna Tautas nama ļaudis. 


trešdiena, 2017. gada 26. aprīlis

LAPU MĒNESIS. Ūsiņi, Vasarassvētki, Urbāni

Gunta Saule
 
Laiks, kad daba plaukst, uzzied un zaļo, tiek dēvēts par Lapu mēnesi. Vai par Sējas mēnesi, saistībā ar šai laikā galvenajiem darāmajiem darbiem lauku sētā.

otrdiena, 2017. gada 25. aprīlis

Ceļā uz BALTICA-2018 ar Ziedēšanu


Šī sestdiena RĀMUPEI paies īpašās noskaņās. Un ne tikai tāpēc, ka tas ir datums, kurā būs apritējuši tieši septiņi gadi kopš kopas aizsākumiem un pirmās tikšanās Katlakalna Tautas namā. Sestdien, 29.aprīlī visas dienas garumā Rīgā, Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde”, notiks Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” skates koncerti, kuros izvērtēs folkloras kopu un citu ar tradicionālo kultūru saistītu izpildītāju māksliniecisko līmeni dalībai festivālā. Skates koncertos piedalīsies 28 folkloras kopas ne tikai no Rīgas, bet arī no Latvijas novadiem. RĀMUPES uzstāšanās laiks būs aptuveni 17.10.

piektdiena, 2017. gada 21. aprīlis

RĀMUPE ceļo, dzied un svin – Vāciijas Bērzaine, Švarcvalde, Elzasas Vīna ceļš, Cēringeres pilskalns

Kā jau esam stāstījuši iepriekš, Katlakalna folkloras kopai RĀMUPE šis ir septītais darbošanās pavasaris. Un iekritis tā, ka to atzīmējam ar kādu īpašu ceļojumu. Ar kāda sapņa īstenošanos. Pilnīgi droši šo ceļojumu var dēvēt par misijas braucienu. Devāmies pie tautiešiem uz Dienvidvāciju, uz Bērzaini Freiburgā, kur kopš 20.gadsimta piecdesmito gadu sākuma ir Latviešu nams, Daugavas vanagu mītnes vieta. Daudziem tuvējās apkārtnes latviešiem vieta, kurā satikt savējos, kur svinēt svētkus un sajust dzimtenes elpu un garu. Itin bieži Bērzaine dēvēta par Mazo Latviju. Te vienmēr skan latviešu valoda un arī tie, kam likteņa vētrās nācies dzimto valodu piemirst vai nezināt, tiek mudināti un iedvesmoti mācīties un runāt latviski. Tālab patiešām arī mēs šeit jutāmies kā sūtības braucienā – iedvesmot, stiprināt, daudzināt latvisko. Iedvesmot tur dzīvojošos, strādājošos. Nest Latvijas elpu, dvēseles un gara balsi.

pirmdiena, 2017. gada 3. aprīlis

Kopas septīto pavasari ieskandēsim Vācijas Bērzainē

Šī gada pavasarī aprit septiņi gadi kopš Katlakalna Tautas namā darbojas folkloras kopa RĀMUPE. Mums pašiem tas šķiet diezgan iespaidīgs skaitlis un nozīmīgs kopā pavadītais laiks. Esam auguši, kuplojuši, mainījušies, mācījušies. Septiņgadi arī gribētos iezīmīgi atzīmēt, tāpēc aprīļa vidū dosimies koncertbraucienā uz Dienvidvāciju – Švarcvaldi. Melno egļu mežu, ainavisku kalnu un ieleju paradīze, kur īsteni jau varēsim baudīt siltu pavasari, uzplauksmi un ziedēšanas krāšņumu. Tā mēs kopas septīto pavasari iesāksim agrāk, - ar ziedēšanu vēl pirms Latvijas pavasara pilnzieda.

pirmdiena, 2017. gada 27. marts

Pavasaris klāt arī Katlakalna ģimeņu folkloras kopā

Sintija Strode



Pavasaris klāt ar putnu dziesmām, vēja žūžām zaļu pumpuru pilnos zaros un ūdens čalām upēs un upītēs!


Čalo un dzied arī bērnu folkloras kopas bērni Katlakalnā. Kopas vadītāja Laura Arāja kā allaž ir enerģijas, prieka un ideju pilna. Šajā gadā mazie folkloristi tiekas divreiz nedēļā: otrdienās sanāk muzikanti – stabulētāji, koklētāji, bungotāji; savukārt, ceturtdienās – arī mazi un lieli dziedātāji, rotaļās gājēji, mīklu minētāji un darbojas visi kopā.


svētdiena, 2017. gada 26. marts

Celošana-2 ar Viju Liepu

Katlakalnā noslēgusies otrā Celošanas nodarbība kopā ar meistari Viju Liepu. Ne tikai Katlakalna Rāmupes dalībnieces, bet arī audējas no Bauskas un Rīgas un citas rokdarbnieces no Ķekavas, Tīturgas, Piņķiem un Rumbulas piedalījās otrajā Celošanas nodarbībā smalkās celošanas prasmes apgūstot un iemaņas stiprinot pie meistares Vijas Liepas. Kopā bijām 13, kas patiesībā šādai nodarbībai ir jau gandrīz lielākais iespējamais dalībnieku skaits, lai meistare varētu visiem palīdzēt un lai viena otrai netraucētu.

piektdiena, 2017. gada 24. marts

No Lielās dienas līdz Mārām


Lielā diena jau pirms laba laika kā iedziedāta, saule un jaunā vasara iešūpotas. Ziemas vārti veras ciet. Gan vēl ļoti palēnām un tomēr... lai kā ziema censtos vēl kaut pa mazu spraudziņu mūs kaitināt ar sniega pitēm, salnām un saltiem vējiem, mēs tomēr esam jau vasaras pusē iekšā un ziemas laiks beidzies... Gan jau ziemai nāks atkal viņas laiki, kad varēs putināt uz nebēdu. Nu pie mums valda saule un pavasar's.

trešdiena, 2017. gada 22. marts

Celosim kopā ar Viju Liepu

Svētdien, 2017.gada 26.martā no plkst. 11.00-15.00 Katlakalna Tautas namā Seno amatu darbnīca CELOŠANAS PAMATI kopā ar meistari Viju Liepu

Līdzi jāņem divkārt šketerēta (ļoti groda) vilnas dzija pamatkrāsās (zilos, dzeltenos, sarkanos, baltos toņos), celu dēlīši (apmēram 30, apt. 6x6cm), jostas vai striķi (ar ko piesieties), rūtiņu papīrs

Līdzfinansējums dalībai darbnīcā – 3,- EUR
Aicinām pieteikties līdz 20.martam
Celošanas darbnīca notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu
Sīkākas ziņas un pieteikšanās – 28846708 (Gunta) vai saulegunta@gmail.com

Stāstu stāsti. Neizstāstāmā nakts

Gunta Saule, Katlakalna folkloras kopas Rāmupe dalībniece

Nu, protams, Stāstu nakts ar savām īpašajām personībām un stāstiem, kas reizumis neapturamā straumē plūda kā no pārpilnības raga un viens stāsts jau vilka nākamo... Tā patiesi nav izstāstāma. Tās emocijas, mirdzošās acis, smieklu šaltis un aizkustinājuma asaras. Tik dažādi bija stāsti, kas uzbūra visdaudzveidīgākās laiku, laikmetu, vietu, notikumu, piedzīvotā ainas.

piektdiena, 2017. gada 17. marts

Kādus stāstniekus mēs sagaidām Stāstu naktī vēl?

Jau sestdienas vakarā pat II LIELĀ STĀSTU NAKTS ies gaisā. Stštnieki būs sabraukuši no visām pusēm. Par dažiem te mazliet pastāstīšu.

Viena no tālākām viešņām, stāstniece no Latgales, preiliete Vilhelmīne Jakimova kopš 2007.gada augusta strādā par Bērnu literatūras nodaļas vadītāju Preiļu Galvenajā bibliotēkā, un tieši viņas vadībā Bērnu literatūras nodaļu izveidota kā bērnu un jauniešu izglītības, informācijas un saskarsmes centrs. Bērnu literatūras nodaļa ik gadu iesaistījās vairākos lasīšanas veicināšanas projektos. Bibliotēkā darbojas Bērnu žūrijas eksperti, jaunie autori, teātra grupa "Kājām gaisām!".


ceturtdiena, 2017. gada 16. marts

Stāstu stunda bērniem Otrajā Lielajā Stāstu naktī

Jau šosestdien norisināsies Otrā Lielā Stāstu nakts Katlakalnā. Arī šogad, līdzīgi kā pirmajā Stāstu naktī, būs laiks, kas atvēlēts bērniem. Pasakas, teikas, jocīgus atgadījumus un daudz ko citu stāstīs bērnu stāstu meistariene. Viņu vidū arī jau Katlakalnā pabijušās, vēl tikko Stāstu nakts Ievadpasākumā iepazītā Sēmes Pasaku ragana Ivta Kalnozola-Kalsere. Stāstus bērniem solījušas izstāstīt arī lietuviešu stāstniece Gražina Kadžīte, mūspašu dolessalēniete Anita Štikāne-Krūmiņa un varbūt vēl kāda no atbraukušajām stāstniecēm. Ceram, ka līdz Katlakalnam arī šogad tiks atkļūt  jau pagājušgad, I Lielajā Stāstu naktī, satiktās stāstnieces - kuldzīdzniece Liesma Lagzdiņa un bērnu iemīļotā aizrautīgā stāstniece no Dubultiem, Inguna Radziņa un, ka stāstīšanai ļausies arī bērni paši. Jo arī bērniem taču ir dažādi stāsti, ko viņi dzirdējuši, lasījuši, izdomājuši vai vienkārši zin.

pirmdiena, 2017. gada 13. marts

Etnovēstīs arī par Stāstu nakti




Latvijas Radio Klasikas programmā Etnovēstis par II Lielās Stāstu nakts iecerēm stāsta viena no Stāstu nakts rīkotājām un idejas autore Gunta Saule un māksliniece Sintija Strode - http://klasika.lsm.lv/lv/raksts/etno-vestis/basisu-buvesanas-aizkulises-un-ii-liela-stastu-nakts-katlakalna.a83184/



Gražina Kadžīte - II Lielās Stāstu nakts Katlakalnā viešņa

Arī Otrajai Lielajai Stāstu naktij būs savi starptautiski akcenti. Un tas izpaudīsie ne tikai tā, ka, līdzīgi kā pagājšgad, skanēs stāsti no un par citām zemēm, bet arī būs klāt paši ārzemju stāstnieki. Un viena no viņiem. ir lietuviešu stāstniece Gražina Kadžīte (Gražina Kadžytė, Vilnius, Lietuva).

Folkloras pētniece un stāstniece, Lietuviešu Literatūras un Folkloras institūta jaunākā zinātniskā līdzstrādniece; Lietuvas Nacionālajā radio strādā par etnoloģi un pārraižu vadītāju. Stāstīšanas tradīciju mantojusi no savas mātes, vēlāk par to interesējusies novadpētniecības ekspedīcijās dažādos Lietuvas novados. 

Aicinām uz Lielo dienu arī Rīgā!

Aicinām visus piedalīties pavasara svarīgākajā notikumā! Lielo dienu Rīgā šogad svētīsim svētdien, 19.martā, visas dienas garumā. Svētku noskaņai katram atnākušajam palīdzēs līdzi paņemtie pūpolu un izplaukušie bērzu zari, kārklu šautriņas, sarkani vilnas dzīpari, dzērvenītes, kā arī krāsainas dzijas pīnītes šūpoļu rotāšanai un, protams, krāsotas olas, kas domātas gan ziedošanai šūpolēm, zīlēšanai, sacensībai, gan pašu ēšanai, citu cienāšanai un dāvināšanai par šūpoļu kārumu un šūpošanu.

pirmdiena, 2017. gada 6. marts

II LIELĀ STĀSTU NAKTS KATLAKALNĀ- 2017


Sestdien, 18.martā plkst. 18.00 vakarā Katlakalna Tautas namā sāksies II LIELĀ STĀSTU NAKTS- 2017.


Te sapulcēsies vienkopu stāsti un stāstnieki no visas Latvijas un, sagaidot Lielo dienu, stāstīs stāstus. Sāksim ar Sirmo stundu, kurā muzicēs un visus uz sadziedāšanu rosinās mājinieki, Katlakalna folkloras kopa Rāmupe. Pusseptiņos sāksies Stāstu laiks bērniem, kurā bērni gan klausīsies, gan stāstīs. Stāstu nakts Atklāšanas ceremonijā, ap astoņiem, iepazīstināsim ar visiem sabraukušajiem stāstniekiem. Pēc tam dosim vārdu tālākbraukušajai viešņai – stāstniecei un folkloras pētniecei no Lietuvas Gražinai Kadžītei. Mūsu dzīvē un izaugsmē, arī mūsu dabā, raksturā un pasaules redzējumā svarīga ļoma ir vietai, no kuras nākam. Vietai, kur esam dzimuši, no kuras nāk mūsu vecāki, vecvecāki... Arī vietai, kurā dzīves kādā brīdī esam nonākuši. Vieta mūs veido un mēs veidojam vietu. Tālab, lai ciemiņi iepazītu mājiniekus un viņu īpašās vietas, un lai mājinieki iepazītu atbraukušos, tiks stāstīti Vietu stāsti.

trešdiena, 2017. gada 1. marts

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls izskanējis

Gunta Saule, Latvijas Folkloras biedrība, Katlakalna folkloras kopa Rāmupe
Foto: Uģis Nastevičs, www.ugis.info


Pagājušās nedēlas nogalē no 24.-26.februārī Rīgā, Katlakalnā, Mālpilī, Vecumniekos un atkal Rīgā meteņoja ne tikai sniega gaisi un mirdzēja ne tikai saules gaisi, bet arī astoņpadsmitais Starptautiskais masku tradīciju festivāls. Un gar acīm zibēja, ausīs skanēja, žvadzēja un šķindēja, un sirdīs iekkrita visraibākais un daudzveidīgākais maskoto ļaužu pulks, kāds sastopams tik reizi gadā. Jā, tā esam ieraduši, ka Meteni svinēt kopā sabrauc visdažādākie gada tumšā laika maskotie tēli. Arī šogad.

Svētīsim Lielo dienu Katlakalnā!

Svētdien, 2017.gada 19.martā no 6.15
Svētīsim Lielo dienu Katlakalnā

Atpūtas vietā Nēģīši – Saules sagaidīšanas rituāls -
Sausās Daugavas krastā sagaidīsim pār Doles salas kokiem lēcošo sauli! 

Pēc tam kopā dosimies atpakaļ un pie Katlakalna Tautas nama notiks tālākās svinības – šūpošanās, olu kaujas, dziesmas un rotaļas

Visi laipni aicināti pulkā!
Ņemiet līdzi pūpolu un plaucētu bērzu zarus un krāsotas olas, draugus un labu noskaņojumu!


trešdiena, 2017. gada 22. februāris

Ar stāstiem Katlakalnā no Kurzemes un Vidzemes


Kārtējais stāstu vakars Katlakalna Tautas namā norisinājās ar Kurzemes un Vidzemes puses stāstnieku piedalīšanos.

svētdiena, 2017. gada 19. februāris

XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls viesojas Katlakalnā

Ķekavas novada Katlakalnam tuvojas nebijis notikums - 2017.gada 25.februārī pie mums viesos XVIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls.

Visu gadu gulēju
 Paseknī;
Nu mans vakars,
Nu līdu laukā.
/Dainu skapis, 33542-0/

Šī tautasdziesma ļoti iespaidīgi un patiesi apraksta to, no kurienes nāk maskotie tēli, kur tie ir paslēpušies tad, kad nav sastopami pasaulē: paseknī, pazemē, tālajā nekurienē. Maskas nāk no Turienes. No neikdienisķās telpas, no viņsaules varbūt. Un sastapšanās ar maskoto ir zināmā mērā sastapšanās ar ne šīszemes telpu.


sestdiena, 2017. gada 18. februāris

Rāmupes Vecīši Baltu ciltīs

Kādā saulainā sveču mēneša dienā RĀMUPES rudenīgie Vecīši metās savādā dēkā. Braucām iefilmēties inscenētā dokumentālā vēsturiskā filmā "Baltu ciltis". Lai arī Vecīši vairāk raksturīgi rudens maskošanās tradīcijai, tomēr nav lielu pretrunu viņus sastapt arī citos gadalaikos. Arī, kā šoreiz, iestudētā Ziemassvētku svētīšanas ainā. Kaut vai tāpēc, ka senajām baltu ciltīm jau senlaikus un mums, viņu pēctečiem, ir ārkārtīgi spēcīgs un daudzveidīgi izvērsts senču kults un tālab arī ar Veļu pasauli cieši saistītie Vecīšu tēli ir pilnīgi reāli sastopami ne tikai rudenī, Veļu laikā, bet arī citos gadalaikos un pat citās, varbūt, dzimtas un ģimenes god dienās.

Attēlu straume - šeit

Vairāk par filmu Baltu ciltis -  šeit un tās tapšanu 

trešdiena, 2017. gada 15. februāris

II Lielā Stāstu nakts Katlakalnā Ievadpasākums. Viesi


Svētdien, II Lielās Stāstu nakts Ievadasākumā Katlakalnā ciemos sagaidīsim vairākus stāstniekus no Vidzemes, Kurzemes un Rīgas.


trešdiena, 2017. gada 8. februāris

II Lielās Stāstu nakts Ievadpasākums

19.februārī plkst. 14.00 Katlakalna Tautas namā – II Lielās Stāstu nakts Ievadpasākums

Iepazīšanās ar Sēmes Pasaku raganu Ivitu Kalnozolu-Kalseri,

Vidzemes stāstnieku kopienas vēstījumu par to, kā stāstus stāsta Valmierā, Mazsalacā, Rūjienā, Cēsīs, Ēvelē...

Viesos stāstnieks, LU LFMI LFK pētnieks Guntis Pakalns ar stāstiem, stāstu spēlēm un darbnīcām.


pirmdiena, 2017. gada 6. februāris

Sveču dienas darbnīca Mellupos

Nedēļā, kad pēc Saules-Mēness kalendāra tika svinēta Sveču diena, un tad, kad paši savās mājās to jau bijām nosvinējuši i ar dziedāšanu, dejošanu, jautrību un līksmiem smiekliem... taisni kā Sveču dienai piedien, devāmies uz Ķekavas novada Mellupiem, kur bijām gaidīti īpašā notikumā. Līdz ar sveču un burklukturu darināšanas darbnīcu te tika ievārīts arī katls, ko mellupieši ieguvuši Ķekavas novada fonda rīkotajā projektu konkursā. Tad nu pēc sveču un burklukturu izdarināšanas, dančiem un rotaļām, baudījām jaunajā katlā vārīto gardo Svecaine biezputru.

Pilns fotoalbums skatāms šeit

otrdiena, 2017. gada 31. janvāris

Sveču diena Mellupos

2017.gada 5.februārī no plkst. 12.00-15.00 Sveču dienas meistardarbnīca Mellupu Sociālajā mājā - vaska sveču un burklukturu darbnīca, rotaļas, danči, sarunas, Sveču dienas putra, tēja un citi kārumi, jo visi nāk ar groziņiem.

Norise Mellupos:

12.00 – vaska sveču un burklukturu darbnīca – vada Aija un Gunta (Rāmupe) un darinājumu ātr-izstāde (dalībniekus aicinām līdzi ņemt stikla burciņas, 0,5-0,8l apt., salvetes ar zīmējumiem, auduma gabaliņus, dzijas, mežģīnes, atlasa lentītes u.tml. materiālus);

13.00 - Sveču laika dziesmas un sarunas – vada Rāmupe, Viesturs un Ineta

14.00 - danči, rotaļas un putra – spēlē Plakanciema muzikanti Līga un Līva, Sveču dienas biezo putru vāra Mellupu saimniece Ineta

Jaunumi

Jaunākās ziņas par Rāmupes gaitām turpmāk tiek publicētas https://www.facebook.com/raamupe/